| |

Koža vs. membrána, čo je lepšie?

Koža vs. membrána? Ktoré topánky vydržia viac? Každá kategória má svoje výhody a nevýhody. Prečítajte si tento článok a dozviete sa viac.

Obuv s membránou

Membrána je porézny materiál – laicky povedané, má veľké množstvo mikropórov, ktoré sú väčšie ako para, ale menšie ako voda. Vďaka tomu dokáže odvádzať paru, ale neprepustí vodu. Základným princípom je, že membrána sa vkladá medzi vrchný materiál (koža, textília) a spodný materiál (podšívka), teda je ukrytá a nevidíme ju. Existuje viacero druhov membrán s rôznymi vlastnosťami a úrovňou odolnosti.

Je membrána nepremokavá?

Nie je. Účelom síce je, aby neprepustila vodu, ale má svoje limity. Všeobecne je potrebné všímať si (na oblečení, stanoch a pod.) vodný stĺpec (miera odolnosti voči tlaku vody). Na funkciu membrány má vplyv aj špina, opotrebenie, celkové prevedenie obuvi a použité materiály, spôsob starostlivosti – impregnácia a ošetrovanie, starnutie materiálu. Ako impregnovať obuv?

Platí to aj pre obuv s membránou, ktorá má vodoodpudivú úpravu DWR (Durable Water Repellent). Zvršok topánok s touto úpravou nenasiakne, ale kvapky vody po ňom stekajú. Nadmerným opotrebením, častým čistením, chôdzou v intenzívnom daždi sa účinky DWR strácajú. Vodoodpudivosť obnovíme impregnáciou. Správna a pravidelná impregnácia podporuje vlastnosti membrány – priedušnosť a odolnosť voči vode.

Výhody a nevýhody membrány

Výhodami sú dve základné vlastnosti membrány – priedušnosť a odolnosť voči vode. Tým, že membrána sa nachádza pod vrchnou vrstvou, nevieme zhodnotiť jej stav a mieru funkčnosti. O topánky s membránou je potrebné starať sa pravidelne a obnovovať impregnáciu. Nečakajte 100% vodoodolnosť.

Kožené topánky

Je viacero druhov koží (napr. hladká, brúsená – nubuk, velúr…). Koža je výborný materiál, ktorý si udržuje tvar, je priedušná a pri správnej starostlivosti vydrží roky. Koža má póry a vláknitú štruktúru, ktorá jej umožňuje prenášať vodnú paru (potenie) a zároveň je odolná voči vode.

Je koža nepremokavá?

Koža je prirodzene odolná voči vode. Koženú obuv je pre zachovanie vlastností potrebné pravidelne ošetrovať a impregnovať, pozor na spôsoby ošetrovania a impregnácie pri hladkej a brúsenej koži, líši sa použitím produktov. Ako impregnovať obuv? Z návodu vyberám dôležité časti aj sem do článku – Kožená obuv nepatrí do práčky! Na koženú obuv nepoužívajte Indulonu!

Na úroveň vlastností kože má vplyv opotrebenie, spôsob starostlivosti – impregnácia a ošetrovanie, starnutie materiálu, skladovanie, frekvencia nosenia rovnakého páru topánok, vystavovanie rôznym vonkajším vplyvom, celkové prevedenie obuvi a použité materiály,

Výhody a nevýhody koženej obuvi

Výhodami sú prirodzené vlastnosti – priedušnosť a odolnosť voči vode. Správnou a pravidelnou starostlivosťou, impregnáciou kožené topánky vydržia roky. Výhodou je, že zrakom vieme posúdiť stav kože a dopriať jej ošetrenie, keď to potrebuje. Nevýhodou je pre niekoho pôvod kože. Mnohé značky však vedia deklarovať pôvod materiálov a proces získavania. Existujú už aj rôzne iné náhrady, ktoré môžu mať trochu iné vlastnosti ako pravá koža.

Verím, že tento článok vám priblížil vlastnosti materiálov a pri najbližšom rozhodovaní koža vs. membrána, budete mať vo výbere jasnejšie 🙂


Similar Posts