Šťastné nôžky

Vpadnuté členky a zdravie nôh

Rozmýšľali ste prečo vznikajú vpadnuté členky a aké faktory vplývajú na vývoj nôh? Na zodpovedanie týchto otázok som oslovila známu fyzioterapeutku Editku Vlkovičovú, ktorá pôsobí v Trnave, v poradenskom a pohybovom centre Fyziomama. Prostredníctvom viacerých služieb a programov pomáha centrum Fyziomama deťom aj dospelým s rôznymi problémami. Editke ďakujem za ochotu a verím, že v tomto článku nájdete odpovede na svoje otázky. Ak vás niečo zaujíma, čo sa v článku nenachádza, neváhajte sa pýtať 🙂

Čo vplýva na vznik problémov nôh?

Na postavenie chodidiel, stabilitu členkov či spôsob chôdze a samozrejme aj na celkové postavenie a držanie tela, vplýva viacero faktorov. Celkovo úroveň postavenia a fungovania dolných končatín môže ovplyvniť:

Vplyv má tiež:

Na(ne)šťastie, nikdy netušíme koľko percent, z ktorého bodu je u daného dieťaťa realita. Preto je veľmi dôležité, okrem toho aby sme deti neporovnávali, aj individuálny prístup u odborníkov ideálne so zhodnotením viacerých faktorov. Hodnotenie z fotiek je v takomto prípade veľmi zavádzajúce.

Protichodné odporúčania

Žiaľ, v praxi dochádza k protichodným odporúčaniam lekárov, jeden odborník diagnostikuje pohľadom ploché nohy, ďalší povie, že sa o ploché nohy nejedná. Iný predpíše na všetko ortopedické vložky. Takým dobrým ukazovateľom, kto „má pravdu“ je za mňa dôkladnosť vyšetrenia. Všímajte si ako vyšetrenie prebieha, či sa diagnostikuje celé telo, či má napríklad odborník podoskop alebo či inými podrobnejšími metódami skúma príčiny problémov, ktoré ako ste sa dočítali, bývajú vo vyšších častiach tela a najmä či a ako skúma funkčnosť chodidiel a ďalších partií. Od odborníka, ktorý pohľadom od stola diagnostikuje plochonožie alebo predpíše ortopedické vložky bez ďalšej terapie, utekajte:)

Na záver

Akékoľvek problémy (vpadnuté členky, vbočené palce – hallux valgus, ostroha…) by sa mali riešiť komplexne. Od dôkladného vyšetrenia celého tela (pretože nohy súvisia s vyššími časťami tela) u skúseného fyzioterapeuta, cez nájdenie príčiny (býva práve často vo vyšších partiách ako sú chodidlá), určenia nápravy vo forme cvikov na danú partiu a celé telo, prípadne korekcie pasívnymi prvkami, až po správne obúvanie, ktoré bude rešpektovať tvar nôh. 

Editke ďakujem za odborné vyjadrenie k tejto téme a v prípade ďalších otázok sa neváhajte pýtať 🙂


Exit mobile version